Zaprojektuj wnętrze domu

Blog

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

pergole ogrodowe

Spędzając czas na tarasie chcemy przede wszystkim czuć się komfortowo, oprócz ciszy i prywatności ważne aby nie było nam za gorąco, nie padał deszcz, nie było za wietrznie i aby słońce zanadto nie raziło nas w oczy. Każdy przypadek usytuowania tarasu jest oczywiście indywidualny, dlatego trzeba rozważyć jaki sposób na zadaszenie tarasu w Krakowie będzie optymalny w konkretnym przypadku. Taras-jakie zadaszenie tarasu wybrać stałe czy ruchome? Rozwijający się rynek dostępnych materiałów i nowoczesność rozwiązań sprzyja osobom z miasta Kraków, które posiadają tarasy drewniane czy tarasy kompozytowe, stoją przed wyborem czy wybrać zadaszenie ruchome czy opcję na stałe.

zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu ruchome- zasłaniasz kiedy chcesz

Niektórym odpowiadać może sytuacja, gdy w ciągu całego roku zadaszenie tarasu nie będzie wpływać znacząco na bryłę budynku i ilość światła wpadającego do wnętrza domu. Wówczas sprawdzi się rozwiązanie ruchome, które stanowi konstrukcja drewniana bądź metalowa  oraz różnego typu elementy ruchome. Według potrzeb można te elementy rozłożyć a następnie schować. Wśród takich rozwiązań popularne są np.:

  • roleta rzymska rozsuwana,
  • markiza: pełna kaseta, półkaseta-z regulacją stopnia nachylenia, sterowana manualnie lub automatycznie,
  • Lamele aluminiowe obrotowe,
  • żagle cieniujące: materiał przeciwsłoneczny, wodoodporny.
pergole tarasowe

Taras zadaszony na stałe-integralna część domu

Wiele osób dąży do scalenia tarasu z bryłą budynku i stałe połączenie obu elementów, również poprzez całkowite pokrycie od góry, aby zyskać dodatkową powierzchnię użytkową, zabezpieczoną trwale przed zmianami pogody. Często przesłanką do stałego zasłonięcia tarasu jest także jego umiejscowienie od strony południowej i całoroczna ekspozycja na słońce. 

Do trwałego osłonięcia tarasu od góry stosuje się:

  • drewno: gatunki krajowe, drewno egzotyczne,
  • płyty poliwęglanowe: lite(przezroczyste, dymione, mleczne), komorowe,
  • szkło hartowane,
  • gont bitumiczny, 
  • blachodachówka lub dachówka ceramiczna,

Częściowe zadaszenie dużego tarasu

Jeśli wielkość powierzchni użytkowej tarasu jest stosunkowo duża, warto rozważyć podzielenie tej dużej powierzchni na strefy o różnym przeznaczeniu. Wówczas opcja zadaszenia na stałe jak i wariant ruchomy będą przystępne w kwestii kosztów wykonania. Dobrym przykładem jest częściowe zadaszenie tarasu Kraków, nad częścią przeznaczoną bezpośrednio pod meble a pozostawienie odsłoniętych obrzeży. Na krawędzi tarasu można wtedy zastosować trejaż lub pergole tarasowe z ozdobną roślinnością, która będzie jednocześnie stanowić osłonę i sprzyjać większej prywatności na tarasie. W zależności od stylu wykończenia tarasu mogą być to pergole drewniane bądź np. wykonane z profili aluminiowych.

pergole

Szczególnie ważne jest, aby w przypadku tarasów wyeksponowanych na silne porywy wiatru, solidnie wykonać konstrukcję na zadaszenie tarasu używając do tego wytrzymałych materiałów. Wyraźnie zaznaczone pory roku i warunki panujące w klimacie umiarkowanym, w którym znajduje się Polska i miasto Kraków, są na tyle zróżnicowane, że stanowią wyzwanie dla producentów zadaszeń. Ciągle poszukuje się nowych rozwiązań i materiałów, niezbędnych do zadaszeń stałych i ruchomych, które będą przyjemne dla oka i sprawdzą się w cyklu pogodowym, zarówno na małych, i dużych tarasach.

O nas

Portal z poradami do wystroju wnętrz mieszkania, remontów oraz projektowania ogrodu przy domu.

Nowe wpisy:

Meblekraf - 00-680 Warszawa ul. Poznańska 22 - kontakt@meblekraf.pl ( Nowoczesne sofy i kanapy pasujące do każdego wnętrza )