Salon to jedno z ważniejszych miejsc w domu, dlatego tak ważne jest to, żeby urządzić je stylowo, ale też praktycznie. Sofa narożna rozkładana sprawdzi się doskonale, jeżeli mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, a kanapa ma służyć również do spania. Jak kupować kanapę, żeby nie żałować swoje decyzji?


Sofy narożne rozkładane- czy to doby wybór?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale sofa narożna rozkładana to jeden z popularniejszych modeli kanap, jakie można znaleźć w polskich domach. W ciągu dnia sofa to miejsce wypoczynku, przyjmowania gości, natomiast wieczorem zamienia się w wygodne łóżko gospodarzy domu, albo okazjonalnie gości. Takie sofy narożniki są funkcjonalne, praktyczne, jednak są dość mocno eksploatowane, dlatego należy wybierać takie, które będą solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Sofy narożne na wymiar muszą mieć odpowiedni rodzaj wypełniania, wygodny system rozkładania oraz dobry materiał obiciowy. Dlaczego to jest tak ważne? Zacznijmy od wypełnienia – jeżeli sofa będzie wykonana ze zwykłej gąbki, to nie posłuży nam zbyt długo. Niestety z czasem gąbka ulega odkształceniom i nigdy nie wraca do pierwotnej postaci. Przez to po kilku latach średnio intensywnego użytkowania kanapy, trzeba będzie wymienić ją na nową.

Kolejna kluczowa sprawa to system rozkładania, dobrze sprawdzi się DL, w przypadku, którego najpierw trzeba wysunąć część łóżka, następne przesunąć oparcie. W ten szybki i prosty sposób powstaje spora powierzchnia spania.

Po trzecie tkanina obiciowa musi być trwała, odporna na zagniecenia, wycieranie i mechacenie. Jak planujemy spać codzienne na sofie, to ważna sprawa, dzięki temu łóżko będzie wyglądać stylowo, nawet po kilku latach użytkowania.

Na co zwrócić uwagę, kupując sofę narożną?

Należy zwrócić uwagę na kształt oraz usytuowanie narożnika przeznaczonego do spania. W małych mieszkaniach sofy narożne na wymiar w kształcie litery L sprawdzą się najlepiej. Jak dysponujemy większą przestrzenią, to można kupić kanapę z dwoma szezlągami. Zazwyczaj w salonach meblowych można znaleźć takie modele kanap, co więcej w przypadku mniejszych sof narożników, można wybrać, z której strony ma być usytuowany szezląg, co jest bardzo praktyczną opcją. Pamiętajmy, że w małym pokoju dziennym duże sofy narożne rozkładane w ogólne się nie sprawdzą. Wnętrze będzie przeskalowane i przytłoczone, poza tym w tym wypadku nic oprócz kanapy nie można byłoby ustawić w pomieszczeniu, ze względu na brak miejsca. Najważniejsza jest oczywiście długość i szerokość mebla, co wpływa na wielkość powierzchni spania.

Jeżeli chodzi o dzienne użytkowanie kanapy, to warto mieć na uwadze wzrost poszczególnych członków rodziny. Niskim osobom wygodniej będzie, jak sofa narożnik będzie płytsza, bo bez problemu będą dosięgać nogami do podłogi. Gdy rodzina składa się z wyższych osób, warto wybierać spośród kanap o głębszych siedziskach. Należy zwrócić uwagę na wysokość oparcia, co ma bezpośredni wpływ na naszą podstawę podczas siedzenia. Wyższe oparcie będzie stanowiło lepsze podparcie dla naszego kręgosłupa.